PRINCE2 (8)

Potrebujeme projektové riadenie?

projektove rizeni prince2

Personálne certifikácie sú v súčasnosti samozrejmosťou pre každ spoločnosť, ktorá dbá o svoje dobré meno a kvalitu ponúkaných služieb či produktov. Aké benefity možno očakávať od najpopulárnejšej metodiky projektového riadenia PRINCE2®..?

O podobný certifikát môže usilovať ktokoľvek - vysokoškoláci, ľudia bez práce, skúsení manažéri, ale i majitelia firiem a pracovníci štátnej správy. Následujúce otázky sú na mieste: Pomohol im kurz uspieť? Získať novú prácu? Posilnili svoje kompetencie? Na otázky odpovedá Aleš Pilný, konzultant manažérskeho vzdelávania v spoločnosti Tayllor & Cox. 

Čo si mám predstaviť pod pojmom "projektové riadenie" ?

Projektové riadenie môžem najlepšie charakterizovať ako vysoko efektívne a účinné manažérske návyky - ako koordinovať viac aktivít, ktoré majú spoločný cieľ.

Skúsený manažér postupuje systematicky. Ovláda metodiku, ktorá mu pomáha riadiť projekt. Tí, čo sa púšťajú do riadenia a koordinácie bez potrebných skúseností, väčšinou len hasia požiare, neustále niečo hľadajú. Nič neriadia, naopak projet riadi ich.

Ktoré certifikácie sú najznámejšie?

Najznámejšie certifikácie projektových manažeróv sú PMI, IPMA a PRINCE2®.

V čom sa líšia?

  • Testovali sme vzdelávací program PMI. Absolventi došli k záveru, že táto certifikácia nie je v podmienkach SR ideálna. Všeobecne má v Európe omnoho nižšiu popularitu, ako v USA. Nie je zlá, ale sú v nej obmedzenia a využitie nájde len v IT projektoch.
  • IPMA ako certifikovaný štandard testuje kompetencie projektového manažéra. Nejde o metodiku.
  • PRINCE2® je medzinárodne uznávaná certifikácia zastrešená prestížnym APMG - International (zastrešuje napr. ITIL atď..) Na trhu jednoznačne najobľúbenejší program.

Prečo je PRINCE2® tak populárny?

Kvôli svojim vlastnostiam. Jedná sa o kompaktnú a zrozumiteľn metodiku. Jednoducho sa aplikuje. To je veľká výhoda napríklad oproti PMI, ktorá je na náš vkus až príliš podrobná (zložitá).

Napríklad potrebujete rýchlo vyškoliť tím manažérov pracujúcich na spoločnom projekte. To nie je neriešiteľný problém. Stačia nám 3 dni (PRINCE2® Foundation) a výsledky budú okamžité, hlavne viditeľné.

Niektorí budú pochybovať, či certifikát potrebujú...

Zadajte si napr. na portáli www.profesia.sk v sekci "ponuka práce" heslo "prince2". Aktuálne je tu cez 7 pracovných ponúk, ktoré explicitne vyžadujú túto certifikáciu. Počet ďalších pozícií s kľúčovým slovom „projekt manažer" je tu cez 600. Každá z nich obsahuje požiadavky na preukázateľnú kvalifikáciu, prax, skúsenosti, ktoré si následne pri pohovoroch overujú HR manažéri i pracovníci personálnych agentúr.

S certifikátom PRINCE2® preukazujete know-how?

Áno, je to tak. Máte v rukách certifikát vydaný medzinárodnou autoritou. Kurzov o projektovom riadení je mnoho. Validný, akreditovaný certifikát za Vás mimo iného vraví, že ste absolvovali kvalitný program, máte predpoklady.

Konkurencia na trhu práce je vysoká. To je veľký problém najmä pre absolventov vysokých škôl. Mohol by im certifikát pomôcť v kariére?

Súhlasím. Bez ohľadu na študijný odbor a dosiahnuté vzdelanie je prechod zo školy do práce veľmi náročný. Kvalifikáciu, ktorú získate na školení PRINCE2®, nie je určená len projektový,m manažérom. Pomôže Vám zvládať akékoľvek náročné úlohy. Naučí Vás projektovo myslieť pracovať, reportovať. Certifikát bude pre Vašich budúcich zamestnávateľov dôkaz, že něco umíte a jste schopný. Získáte obrovský konkurenční náskok před dalšími zájemci, kteří se budou   hlásit na stejnou pozici.

Mám prax na pozícii projektového manažéra, hľadám prácu. Má investícia do školenia zmysel?

V prvom rade je veľkým obohatením životopisu. Jasne deklaruje, že máte potvrdenú kvalifikáciu a poznáte medzinárodnú projektovú terminológiu. Stručne povedané, že máte dostatočné predpoklady pre ponúkanú pozíciu. Záujemcov o prácu je mnoho. Cieľom je vystúpiť z rady, upozorniť na seba. Mať prestížnu certifikáciu je jeden zo spôsobov, ako to dosiahnuť.

Nejaká ďalšia výhoda certifikátu pre manažérov, čo hľadajú prácu?

  • Je veľkým plus v osobnej prezentácii. Pokiaľ prídete na pracovný pohovor a nemáte témy, začnete odrážať nepríjemné otázky. Pokiaľ chcete mať kontrolu nad diskusiou - predáte svoje znalosti.
  • PRINCE2® je celosvetovo najpopulárnejšia metodika riadenia projektov. Keď ju poznáte a viete využiť v praxi, získete ohromné plus. Nebojte sa tento fakt pri pohovoroch zdôrazniť.

Pracujem na projektovej pozícii, nesiem zodpovednosť za plnenie cieľov. Pomôže mi kurz..?

Nároky na manažérov sú vysoké. Zaväzujú k plneniu firemných cieľov. Aby ste túto agendu zvládli, musíte koordinovať a realizovať mnoho úloh.

Pri projektovom riadení ťažíte skúsenosti z minulých projektov. Metodika PRINCE2® obsahuje rady v praxi preverených postupov, ktoré Vám pomôžu predchádzať rizikám a najčastejším chybám v projektoch. Svoje rozhodnutia budete schopní lepšie zdôvodniť a obhájiť. Môžete si tak v mnohom zjednodušiť život.

Skúsený projektový manažér. Môže i on mať záujem o PRINCE2®..?

Podľa výsledkov našeho interného prieskumu medzi účastníkmi kurzov vyplýva, že zhruba polovica kandidátov sú práve skúsení projektoví manažéri.

Čo ich motivovalo k účasti na školení?

Na kurz prišli, aby si doplnili formálne vzdelanie.  Napriek tomu 95 % z nich po absolvovaní potvrdilo, že im metodika pomohla zlepšiť a zefektívniť prístup riadenia projektov.

Ide teda o viac, než certifikát?

Správne. Certifikáciou sa prezentujete ako manažér, ktorý využíva moderné, uznávané postupy pre riadenie projektov. Dokazujete, že na sobe pracujete. Že Vaše mnohoročné skúsenosti neznamenajú zastaralé praktiky a postupy, ktoré síce fungujú, ale už nie sú efektívne.

Využije certifikáciu začínajíca firma, alebo freelancer?

Tento segment má obrovský potenciál. Nestojí za Vami meno veľkej firmy, predávate sami sebe. Klient si Vás vybral pre špecifické schopnosti a skúsenosti. Je jedno či vyrábate produkt, poskytujete služby. V prvom rade ide o výsledok, ktorý predávate klientovi.

Proč nedat klientům najevo, že máte věci pod kontrolou? Certifikát PRINCE2® není jen známkou kvalitně odřízeného projektu. Osvojíte si praktické manažerské dovednosti.

Ďalej odporúčame

Páči sa Vám to? Zdieľajte a pošlite ďalej...

Zobraziť všetky aktuality

Zoznam štítkov

Tip (25) ITIL (8) PRINCE2 (8) Security (5) Blog (4) Soft-Skills (3) MSP (3) MoR (1) RISK (1)

Najčítanejšie

Najnovšie články

Informácie k jednotlivým certifikátom.

Nájdete nás na facebooku

*

Položky označené * sú povinné.

Komentáre