ITIL (8)

Autor: Martina Drahošová

5-odpovedi-na-otazky-ohladne-vyuzivania-metodiky-v-projektovom-riadeni

Zamýšľali ste sa nad otázkami: Čo znamená metodika pre projektové riadenie? Alebo na čo vlastne slúži? Prečo ju používať a aké výhody vám v projektovom riadení prinesie? Odpovede na všetky tieto otázky vám ponúka tento článok.

1. Čo je metodika?

co-je-metodika

Metodika je súbor metód, procesov a postupov, ktoré sú opakovane vykonávané za účelom dodania projektu na čas, v danom rozsahu a za vynaloženia stanovených nákladov. Usmerňuje jej používateľov a hovorí im čo majú robiť, aby úspešne riadili svoje projekty od začiatku do konca. Opisuje každý krok v životnom cykle projektu do hĺbky, takže presne viete, ktoré úlohy dokončiť, kedy a ako.

Kľúčovým konceptom je opakovanie rovnakých krokov a postupov v každom projekte, ktorý uskutočňujete, čím sa stávate efektivitívnejšími vo vašom prístupe k riadeniu projektov.

2. Prečo je vhodné používať metodiku?

preco-je-vhodne-pouzivat-metodiku

Metodika projektu napomáha objasniť proces riadenia projektov tým, že poskytuje overené nástroje, postupy a procesy ako riadiť projekty. V každej metodike existuje možnosť prispôsobenia (tailorovania) prostrediu a procesom firmy, čím napomáha jednoduchšej implementácii. Ak ste pred zavedením novej metodiky už využívali v riadení projektov niektoré procesy, ale iným spôsobom, je vhodné tieto procesy v novej metodike upraviť podľa toho ako boli u vás zaužívané. Tým bude metodika zrozumiteľnejšia a bude hovoriť vášmu tímu, čo musí byť dokončené pre potreby dodania vášho projektu, ako by mali byť vykonané jednotlivé úlohy v rámci projektového plánu, v akom poradí a kedy.

3. Čo by malo byť zahrnuté do metodiky projektového riadenia?

co-by-malo-byt-zahrnute-do-metodiky-projektoveho-riadenia

Ak sa rozhodnete aplikovať niektorú z metodík pre riadenie projektov, mala by vám poskytnúť nasledujúce možnosti:

  • základný súbor procesov, ktorý je potrebné dodržiavať pri realizácii projektov,
  • sadu šablón, ktoré vám pomôžu rýchlo vytvoriť výstupy projektov,
  • sadu prípadových štúdií, ktoré vám pomôžu pri riadení projektov, best practeces z minulých projektov,
  • možnosť prispôsobenia vybranej metodiky,
  • možnosť importovať svoje existujúce procesy do tejto metodiky. 

4. Čo metodika projektového riadenia nebude robiť?

co-metodika-projektoveho-riadenia-nebude-robit

Metodika nie je čarovná guľa. Neopravý projekty sama a taktiež nie je zárukou úspechu. Aj následne po implementovaní metodiky do vášho projektového riadenia je nevyhnutné mať účinného a efektívneho skúseného projektového manažéra na to, aby bolo možné dodať projekty za stanovených podmienok. Nezabudnite, že najlepšia tesárska skrinka s náradím bude iba, tak dobrá ako je samotný tesár. Žiadna metodika nebude 100% použiteľná pre každý typ projektu. Takže bude potrebné prispôsobiť akúkoľvek metodiku, aby sa zabezpečilo, že dokonale zodpovedá vášmu prostrediu a spôsobu riadenia projektu.

5. Aké sú výhody používania metodiky?

ake-su-vyhody-pouzivania-metodiky

Pri používaní metodiky môžete:

  • vytvoriť plán projektu,
  • monitorovať čas, náklady a kvalitu (projektový trojimperatív),
  • riadiť zmeny a rozsah,
  • minimalizovať riziká a problémy,
  • spravovať personál a dodávateľov.

Samozrejme, budete musieť použiť metodiku, ktorá je najvhodnejšia pre každý projekt, ku ktorému sa zaväzujete. U menších projektov, je vhodné použiť iba jednoduchšie procesy, ktoré sú pre riadenie vašich projektov nevyhnutné. Pri riadení veľkých projektov, by ste mali uplatniť zložitejšie procesy. Procesy pre monitorovanie a kontrolu každého z prvkov vášho projektu do hĺbky.

Ale ak sa vám podarí každý projekt, ktorý uskutočňujete vykonať rovnakým spôsobom, teda za pomoci vami upravenej metodiky, potom získate efektivitu pomocou vášho prístupu. Budete schopní pracovať efektívnejšie a znížite stres vo vašom projektovom tíme. Tiež dáte vášmu tímu jasnú predstavu o tom, čo od nich očakávate a zvýšite svoje šance na úspech.

Momentálne sú najvyužívanejšími metodikami projektového riadenia nasledujúce metodiky: PRINCE2® (APMG International), PMI (Project Management Institute) a IPMA (International Project Management Association).

Najviac používanou metodikou projektového riadenia v európe je metodika PRINCE2. Táto metodika pozostáva z princípu riadenia projektu na základe 7 tém, 7 procesov, 7 princípov a 3 techník.

Ak sa chcete dozvedieť viac o metodike PRINCE2, príďte k nám na úvodný kurz PRINCE2 Intro. Na tomto kurze sa dozviete úvodné informácie o metodike, ako funguje, aké sú jej benefity a spôsoby jej využitia.

Páči sa Vám to? Zdieľajte a pošlite ďalej...

Zobraziť všetky aktuality

Zoznam štítkov

Tip (25) ITIL (8) PRINCE2 (8) Security (5) Blog (4) Soft-Skills (3) MSP (3) MoR (1) RISK (1)

Najčítanejšie

Najnovšie články

Informácie k jednotlivým certifikátom.

Nájdete nás na facebooku

*

Položky označené * sú povinné.

Komentáre